JAK MIESZKAŃCY PRZEMYŚLA POSTRZEGAJĄ WYBRZEŻE ZASAŃSKIE?
Autorstwo i opracowanie ankiety dr hab. Katarzyna Stasiuk, ekspert w obszarze psychologii zachowań konsumenckich i badania rynku. Ankietę przeprowadzono w ramach grantu Fundacji Stocznia „Debiuty w partycypacji”
W ostatnich dniach października po naszym Sanie, na wysokości osiedla Kmiecie, pływało stado białych łabędzi. Wśród nich pływał rzadki, czarny łabędź.
Ten widok dobitnie przypomniał nam, mieszkańcom i godspodarzom Przemyśla jak unikatowym i wartościowym miejscem jest nadsański bulwar.Władze miasta podjęły decyzję na temat inwestycji na wybrzeżu. Przebudowa ? Remont ? Do końca nie wiemy, gdyż w tak ważnej sprawie nie odbyły się konsultacje społeczne, które w demokratycznych krajach są fundamentalnym standardem. Zbyt dużo znaków zapytania wzbudziło nasz niepokój, więc zajęliśmy obywatelskie stanowisko: chcemy wiedzieć ! chcemy wyrazić opinię! chcemy współdecydować ! Jako mieszkańcy, podatnicy i wyborcy podjęliśmy działania. Jednym z nich było zbadanie opinii mieszkańców w sprawie wybrzeża. Takie badanie powinno być obowiązkowym elementem każdej większej inwestycji a zebrane wnioski powinny się znaleźć w założeniach projektowych. Wyręczyliśmy więc władze miasta i opracowaliśmy przy pomocy eksperta ankietę oraz przeprowadziliśmy badania opinii publicznej na temat wybrzeża.
W okresie od sierpnia do października przebadaliśmy 800 respondentów. Poniżej przedstawiamy Państwu wyniki ankiety oraz wypływająe z niej wnioski.
0
OCZEKIWANIA MIESZKAŃCÓW WOBEC WYBRZEŻA
Prawie wszyscy badani są zgodni co do tego, że Wybrzeże powinno przede wszystkim być miejscem o rekreacyjnym charakterze, przeznaczonym głównie dla pieszych i rowerzystów, z udogodnieniami dla niepełnosprawnych i dzieci, z dużą ilością zieleni, wygodnych miejsc integracji społecznej.
Badani (zarówno mieszkańcy Wybrzeża, jak i osoby, które tam nie mieszkają) zdecydowanie nie chcą zwiększenia ruchu samochodowego nad Sanem, poszerzenia, czy przystosowania drogi dla cięższych samochodów. Ruch samochodowy należy ograniczyć lub zostawić taki jak jest w tej chwili.
OPINIE NA TEMAT WYBRZEŻA ZASAŃSKIEGO
Większość badanych uważa Wybrzeże za bezpieczne i przyjazne miejsce dla grup społecznych takich jak: seniorzy, dzieci, młodzież, właściciele samochodów, właściciele psów. Mniej osób zgadza się, iż jest to miejse zadbane, przyjazne dla niepełnosprawnych i rowerzystów.
Większość badanych uważa, że na Wybrzeżu jest wystarczająca ilość drzew, prawie wszyscy uznali, że stanowią one szczególną wartość i wymagają opieki i ochrony.
Często pojawiały się uwagi, że ścieżka dla rowerzystów powinna być przedłużona do Kmieci, ale należy ją oddzielić od chodnika dla pieszych. Rozwiązanie, w którym ścieżka i chodnik przebiegają bezpośrednio obok siebie (np. w okolicach Czuwaju) jest wg badanych niekomfortowe i niebezpieczne.
JAK MIESZKAŃCY KORZYSTAJĄ Z WYBRZEŻA
Codziennie z Wybrzeża korzysta ponad 1/3 wszystkich respondentów, najcześciej są to osoby mieszkające w dzielinicach położonych w pobliżu Wybrzeża (60%). Osoby, które mieszkają dalej zwykle
korzystają z wybrzeża kilka razy w miesiącu (36%). Respondenci deklarowali najczęściej, że na Wybrzeżu zwykle spacerują sami lub ze znajomymi (65%), albo jeżdżą rowerem (50%). Wybrzeże jest też miejscem często uczęszczanym przez rodziców z dziećmi (36%).
INFORMACJA O BADANEJ PRÓBIE
W badaniu wzięło udział 800 respondentów. Były to osoby mieszkające przy i w okolicy Wybrzeża (51%) oraz w pozostałych dzielnicach Przemyśla i poza miastem (łącznie 49%).
Przedział wiekowy badanych kobiet i mężczyzn to od 15 r.ż. do powyżej 65 r.ż.
CYTATY Z RESPONDENTÓW
Odpowiedzi na pytanie otwarte, jak jeszcze mogłoby się zmieniać Wybrzeże Zasańskie (oprócz możliwości podanych w pytaniu ilościowym), często dotyczyły poprawy estetyki przestrzeni, wygody i bezpieczeństwa użytkowania Wybrzeża oraz stworzenia miejsca, które byłoby miejscem spotkań i integracji społecznej dla mieszkańców
O wybrzeże zasańskie powinno się bardziej dbać, poprawiać małymi krokami. Powinno pojawić się więcej zieleni i kwiatów, i zaangażować w to mieszkańców i chętnych ludzi z Przemyśla i okolic.
Wybrzeże powinno być bardziej zwrócone ku rzece (tarasy, miejsca siedzące nad Sanem, więcej zejść nad wodę).
Możliwość umieszczenia źródeł wody pitnej w oprawie przypominającej fontanny, czy kurtyny z mgiełka wodną.
Powinny zostać dosadzone drzewa i kwiaty w zadbanych i pielęgnowanych klombach.
Wyremontować schody i wyposażyć je w barierki, starsze osoby boją sią po nich schodzić.
Można w tym miejscu zrobić np. miejską galerię – wzbogacając miejsce o plakaty lub rzeźbę nawiązującą do tradycji miasta.
Toaleta na trasie oraz miejsca w których można napić się kawy, zjeść coś.
Powinny wrócić piękne krzewy kwietne wzdłuż barierki jak to było dawniej.
Dobrym pomysłem byłoby również stworzyć miejsce spoczynkowe z zainstalowaniem tężni solankowej z odpowiednimi roślinami. Wygospodarować taki skwerek jako miejsce spotkań spacerowiczów.
Więcej przestrzeni do spotkań ze znajomymi, aby zatrzymać się i pozostać, a nie tylko przejść.
Brakuje koszy na śmieci oraz punktów przeznaczonych na kawiarnie lub żeby szybko zjeść.