CZAS NA
UCHWAŁĘ!

Od wielu miesięcy walczymy o zachowanie rekreacyjnego charakteru wybrzeża nad Sanem. Niestety, miasto wciąż ignoruje najważniejsze uwagi strony społecznej. Zamiast prawdziwych konsultacji mamy pseudokonsultacje, sprowadzające się jedynie do prezentacji pomysłów Zarządu Dróg MIejskich. Pomysłów zupełnie nie uwzględniających współczesnych trendów urządzania tego typu przestrzeni. Dlatego – pierwszy raz w historii Przemyśla – chcemy wprowadzić temat na Radę Miejską korzystając z instrumentu, jakim jest obywatelska inicjatywa uchwałodawcza.

W ostatnich miesiącach podejmowaliśmy liczne próby dialogu z prezydentem miasta. Na podstawie dostępnych dokumentów przygotowaliśmy wizualizację zorganizowaliśmy też kilka akcji informacyjnych, przeprowadziliśmy profesjonalne badanie ankietowe oraz udostępniliśmy opinie specjalistów i ekspertów. Przygotowaliśmy też alternatywną wizję zmian w przestrzeni wokół mostu kolejowego – propozycję stworzenia pleneru muzealnego. Teraz czas na uchwałę w sprawie zasad przebudowy i modernizacji ulic: 22 Stycznia oraz Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II w Przemyślu.

Chcemy w najbliższym czasie zebrać co najmniej 300 podpisów mieszkańców pod przygotowanym przez nas projektem uchwały, która wymusi na władzach miasta prowadzenie rzetelnych konsultacji społecznych przed zleceniem kolejnych prac na promenadzie nad Sanem… Projekt powstał w konsultacji z mieszkańcami, innymi organizacjami społecznymi a także Stowarzyszeniem Architektów Rzeczypospolitej Polskiej SARP.

To naszym zdaniem jedyna dziś szansa, na zatrzymanie obecnych praktyk władz miasta, które sprowadzają się do zaskakiwaniu mieszkańców radykalnymi zmianami w przestrzeni miasta. Tak było przecież w przypadku remontu wschodniej pierzei Rynku, tak jest też w przypadku dokonanego już podkopu pod mostem kolejowym. Podkopu, który oznacza utrudnienia w ruchu pieszych i wymusza znacznie mniej bezpieczne rozwiązania dla rowerzystów.

Po raz pierwszy w historii miasta korzystamy z instrumentu, jakim jest obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Co najmniej 300 podpisów pozwoli wprowadzić projekt i przedstawić go na sesji Rady Miejskiej w Przemyślu.

Liczymy, że radni – w przeciwieństwie do prezydenta miasta – nie zignorują głosów mieszkańców i uchwała wejdzie w życie. Uchwała, naszym zdaniem, zabezpieczy najważniejszy interes mieszkańców: zachowanie rekreacyjnego charakteru deptaku nad Sanem. Dokument zobowiązuje też miasto do przeprowadzenia konsultacji społecznych przed zleceniem prac projektowych czy budowlanych i podkreśla konieczność ochrony istniejącego drzewostanu i innych form zieleni przy wykorzystaniu Standardu Ochrony Drzew.

Poniżej znajdziecie listę poparcia i tekst uchwały, wraz z uzasadnieniem.